Podkręcanie częstotliwości odświeżania monitora

Moderator: Sztab

Awatar użytkownika
Salendo
Articles: 0
Reactions:
Posty: 212
Rejestracja: 04 lip 2016, 12:52
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Podkręcanie częstotliwości odświeżania monitora

Post autor: Salendo »

Oryginalny post po angielsku: https://linustechtips.com/main/topic/31526-overclocking-your-monitor-refresh-rate-amd-gpus/
Cały oryginalny post jest pod poradnikiem.

Jeżeli jest jakiś błąd to piszcie PW to zrobię poprawkę

Słowa od pomysłodawcy przetłumaczone

Program pozwala podkręcić częstotliwość odświeżania monitora, kilka tygodniu temu po tygodniu udało mi się monitor z 60 Hz odświeżania ustawić na 75 Hz. Postanowiłem zrobić poradnik jak to zrobić.
Słyszałem, że Nvidia ma taką funkcję w ich sterownikach i nie testowałem tego na zintegrowanych kartach graficznych Intela, ale mogę obiecać, że działa na kartach AMD.
Po skończeniu tego poradnika program nie musi być dalej włączony i sprawdziłem w procesach i rzeczywiście nie działa. Jednakże nie jestem pewien czy można go usunąć bez ustawiania odświeżania na domyślną częstotliwość
dlatego trzymam na dysku.

Całość zajmuje 10 minut i jak wiem nie jest niebezpieczne, przetestowałem na 4 różnych monitorach bez jakiegokolwiek problemu, moje 2 główne monitory udało się podkręcić i działają bez zarzutu przez wiele tygodni bez żadnego problemu. Jednakże jeżeli coś pójdzie nie tak, nie odpowiadam za to.


NIE ODPOWIADAM ZA USZKODZENIA W WYNIKU PODKRĘCANIA. PODKRĘCANIE NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ


Najpierw pobierz ten program: https://docs.google.com/file/d/0ByvG-UAyk_VzRXBKQ05lN2t6WkU/edit
Jeżeli nie działa link, wstawiłem na mój Google Dysk https://drive.google.com/file/d/0B7ZyA2AvIaw0M2hGalNIajN2akE

Krok 1:
Uruchom program i usuń wszystkie monitory, które nie mają obok (Active) w nazwie. Jeżeli masz więcej niż jeden monitor dwa monitory, będą miały (Active)

Krok 2:
Kliknij "Add...", które jest pod "Detalied resolutions". Otworzy się okno. Zmień z "Timing" na "Automatic - LCD standard". W dwóch dostępnych polach wpisz swoją rozdzielczość w moim wypadku 1920 x 1080.
Poniżej jest pole gdzie wpisujemy jaką chcemy częstotliwość odświeżania np 65 Hz (musi być większa niż domyślna częstotliwość monitora bądź matrycy w laptopie).

Obrazek

Krok 3:
Po dodatku niestandardowej częstotliwości odświeżania powtórz dodawanie, za każdym razem zwiększ o 5 Hz. Możesz mieć maksymalnie 4 niestandardowe ustawienia, które dają w sumie 80 Hz.
Kliknij "OK" i zamknij program a potem zrestartuj.

Obrazek

Krok 4:
Po zresetowaniu:
Win7: Kliknij prawym przyciskiem myszki na pulpit, wybierz Rozdzielczość ekranu, wybierz Zaawansowane opcje i teraz wybierz swój monitor, na którym chcesz zwiększyć odświeżanie. Wejdź w zakładkę Monitor.
Teraz jeśli zejdziesz niżej do dostępnych częstotliwości powinieneś widzieć wszystkie, które dodałeś. To jest miejsce gdzie będziesz wiedział jakie możliwości ma twój monitor.
Win10: Klliknij Windows w lewym dolnym rogu prawym przyciskiem myszki, wybierz Panel Sterowania, kliknij na Ekran, który jest w kategorii "Sprzęt i dźwięk". Następnie kliknij Dostosuj rozdzielczość, Ustawienia zaawansowane, wejdź w zakładkę Monitor. Dalej postępuj tak jak wyżej w Win7.

Obrazek

Zwiększaj częstotliwość i za każdym razem klikaj "Zastosuj". Jeśli zwiększenie powiedzie się, na ekranie powinno wyglądać tak jak zwykle (Oprócz tego, że teraz jest włączona większa częstotliwość odświeżania). Zwiększaj częstotliwość
do momentu kiedy twój monitor nie będzie nic wyświetlać na ekranie, bez paniki :D Po 15 sekundach powraca do poprzednich ustawień. Może też się tak stać, że obraz nie będzie dobrze wyglądał, obraz może być rozmyty. W tym wypadku
poczekaj 15 sekund żeby wróciło do poprzednich ustawień.

W moim wypadku udało się zwiększyć do 80 Hz, nic nie działo się z obrazem, nie był zamazany.

Krok 5:
Kiedy już znasz limity monitora otwórz Custom Resolution Utility (CRU) jeszcze raz i usuń wszystkie stworzone ustawienia w "Detailed Resolutons" oprócz najwyższej częstotliwości, która dobrze działa dla ciebie.

Kliknij "OK" i zamknij wszystkie okno jakie otworzyłeś. Przesuwaj jakieś okna na ekranie, powinieneś zobaczyć różnicę.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Hi, I found a program that allows you to overclock your monitor refresh rate a few weeks ago and after weeks of successfully running a 60Hz monitor @ 75Hz I have decided to make a guide on how to do this.

I heard that Nvidia has this function built into their drivers and I have not tested this on integrated Intel GPU's so I can only promise that this works on AMD Cards.

Before we start the guide you will need to download the program, it is called CRU or Custom Resolution Utility.

I have uploaded the program to my Google Drive link here - https://docs.google.com/file/d/0ByvG-UA ... sp=sharing

Note - After completing this guide the program no longer needs to be run and after checking running processes I found that it is infact not running. However I am unsure if it can be deleted without putting your refresh rate back to stock which is why I kept it in my main C: drive directory.


This process will take about 10 minutes, as far as I know it is not dangerous and I have tested it on 4 different monitors without any problems, my 2 main monitors have been running successfully overclocked for many weeks with 0 issues... however if anything goes wrong, I am not responsible :P

Step 1 - Run the program and delete all monitors in the drop down list that don't have "(active)" in their name. When I first started the program I had many duplicates of a single monitor. You should be left with something like this -

(Please note that I am running a dual monitor setup which is why 2 monitors on the list say "(active)".


Step 2 - Click "Add..." below the list of "Detailed Resolutions". A window will open. Change the "Timing" to "Automatic - LCD standard". In the top 2 boxes enter your monitor's resolution, in my case this is 1680 x 1060.
This is where we get to increasing the refresh rate. In the bottom box - "Refresh rate:" Enter a Refresh rate that is higher than your stock. In my tests a good first increase is 10Hz which took me to 70Hz from 60Hz.

Step 3 - After adding your first custom refresh rate, repeat the process this time going up in steps of 5Hz. You can have a total of 4 Custom settings which took me up to 80Hz

You now how to restart your computer. Click "OK" to close the program first and then restart.

Step 4 - After restarting your computer Right Click on your desktop and go to "Screen Resolution"

Step 5 - Now go to "Advanced settings" (select the monitor you are editing first if you have multiple monitors), followed by the "Monitor" tab. Now when you go to the drop down list of available refresh rates you should see all the ones you have added. This is where you find what your monitor is capable of.

Increase the refresh rate step by step hitting apply each time. If the increase is successful, everything on your monitor should look as normal (Except you are now running at a higher refresh rate). Increase the refresh rate until after clicking "Apply" your monitor no longer displays anything on the screen, don't panic when this happens, Windows will automatically Revert back to your previous setting in 15 seconds. What might also happen is the image on your monitor might not look right and everything on your screen might become blurred. In this case also wait 15 seconds until Windows reverts back to the previous refresh rate.

In my case 75Hz was successful but after applying 80Hz nothing showed up on my monitor until after 15 seconds it went back to 75Hz. This means that 75Hz is the highest my monitor can go.

Step 6 -
Once you find your monitors limit, open up the Custom Resolution Utility again and delete all the Detailed Resolutions you have created except for the highest one that works correctly for you.

You can then click OK and close all the Windows you have opened. As you do so and drag some windows you should notice that everything is smoother because you have now overclocked your monitor :)
versedii
Articles: 0
Reactions:
Posty: 1774
Rejestracja: 31 gru 2015, 23:02
Lokalizacja: w dupie a nie na 1 stronie google

Re: Podkręcanie częstotliwości odświeżania monitora

Post autor: versedii »

Miejcie na uwadze, że szybciej zajedziecie monitor. Okres w jakim się to stanie już zupełnie losowy, moim skromnym zdaniem nie warto ryzykować jak ktoś ma trochę droższy sprzęt.
3Hz lub 15Hz róznicy to zresztą nie jest jakiś strasznie zauważalny ogrom.
Awatar użytkownika
fr1maN666
Articles: 0
Reactions:
Posty: 4165
Rejestracja: 13 kwie 2015, 17:25
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Podkręcanie częstotliwości odświeżania monitora

Post autor: fr1maN666 »

Mi na razie 144 Hz wystarczą :-P

Bawiłem się na poprzednim monitorze w takie rzeczy. Podkręcenie na natywnej 1080p o 3 Hz wywalało mi cały różowy ekran. Zależne od monitora, a nawet konkretnej sztuki czy będzie to w ogóle działać.
Obrazek
Awatar użytkownika
Salendo
Articles: 0
Reactions:
Posty: 212
Rejestracja: 04 lip 2016, 12:52
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Podkręcanie częstotliwości odświeżania monitora

Post autor: Salendo »

Dla mnie limit jest 85 Hz przy 90 Hz pokazują się na ekranie różowe ślady, ale na 85 Hz luz
ODPOWIEDZ